K-vitamiin

Mul on kaua olnud hingel üks lugu. Enne rasedust ei teadnud ma midagi k-vitamiini süstimisest kohe pärast beebi sündimist. Mingil ajal hakkasin selle kohta lugema ning üsna kohe sündis otsus seda Benile mitte teha lasta. Esiteks on see sünteetiline, teiseks pole looduse poolt midagi sellist ette nähtud ja kolmandaks, see doos, mis vastsündinu lihasesse süstitakse on 20 000kordne täiskasvanu päevanorm.

Ja omg, kui närvi ajab endale vasturääkimine “rinnapiimas on KÕIK vajalik beebile olema! Väljaarvatud k-vitamiin.” Loodus tegi sellise feili või?

Lisaks on sadism pooletunnisele beebile, kellel on niigi raske, kes õpib parasjagu hingama ja kohaneb kõige uuega, haiget teha.

Igatahes ma kirjutasin sünnitusplaani, et mingit torkimist ei tule. Oii, mis siis saama hakkas. Rootslannast ämmaemad hakkas mind tuhude vahel peedistama: “Sa plaanid rinnaga toita?” Ma: “Muidugi!” Tema: “Rinnapiimas ei ole ju k-vitamiini. Su laps võib ära surra! Tekib ajuverejooks, mida me ei näe ja sureb ära!” Hakkas meile mingeid infolehti andma. Ma ei vaadanud neid korrakski. Viiking luges ja hakkas arsti poole hoidma.

Tead, inimkond oleks välja surnud, kui ilma sünteetilise k-vitamiini süstita ellu ei jääks. Ja rinnapiimas on seda ka!

Lõpuks kui laps sündis, hoidsin tal megakiivalt silma peal. Olime kokku leppinud (mida ma siiani kahetsen), et anname suukaudsed k-vitamiini tilgad. Selle Ben sai.

Suukaudselt antakse beebile siis kordades väiksem kogus. Esimest korda pärast sündimist, edaspidi 1tilk (!) nädalas. Arstil oli kohe muidugi ütlemist: “Ta sülitab selle välja. See on halva maitsega” jne. Kas ei kõla kahtlaselt? Hullult sügeles seda süsti tegema. Võin kinnitada, et ei sülitanud. Ta sülitab kalamaksaõli iga päev välja. Kas peaks d-vitamiini siis ka hoopis süstima hakkama?

Pärast ma neid iganädalasi tilkasid ei andnud, muideks.

Nii, edasi läksime me ühispalatisse, kus ma olin koos emaga, kelle beebi röökis ja röökis ja röökis. Ma röögiks ka, kui ma sellise üledoosi saaks. Ja no edasist lugu te juba teate. Ben kaotas esimeste päevadega vaid 10g, misjärel kosuma hakkas, palatikaaslasel nii tore polnud.

Kallid (tulevased) emad, olge valvsad! Keegi ei küsi teilt sünnitusmajas, kas te oma lapsele seda süsti tahate. Kui te enne beebi väljutamist end selgeks teinud pole, teeb selle osuse teie eest omavoliliselt ämmaemand.

Siit leiab rohkelt infi. Ja emad, kes te otsustate oma lapsele selle 20 000kordse sünteetilise süsti oma vastsündinule teha, võite kirjutada, miks see teie meelest parem on, kui valutul viisil ajapikku manustades 🙂

Advertisements

5 thoughts on “K-vitamiin

 1. K-vitamiin ei ole lapsele vajalik ainult selleks, et hoida ära verejooksu (mis võib esineda ka täiesti tervel lapsel), vaid see võib olla just see, mis päästab su vastsündinu teel haiglast koju kui peaks juhtuma õnnetus (jah, ma tean, kuidas kõik sellised asjad juhtuvad kellegi teisega aga mitte minuga…õnnetuseks olen ma näiteks sellist õnnetust näinud) ning see nn õnnetus võib väliselt olla lihtsalt pisikene plekimõlkimine, kust kõik teised täiesti tervena väljuvad. Süstist saadav kogus on kõrgem kui vajalik, kuid see ei tee lapsele liiga. Samuti ei ole suukaudsed tilgad lapse organismile nii lihtsad omandada kui süst. Kas laps peale sündi karjub või mitte ei sõltu kuidagi sellest, kas ta sai K-vitamiini süsti või mitte. Kõik minu kolm on selle saanud, aga ei ole neist kaks röökinud, kolmas tõepoolest kisas kohutavalt, aga üsna kiiresti sai selgeks, et tema kisal oli põhjus.

  Meeldib

 2. Väga huvitav lugu, sest mul on ka eelmise:D aasta beebi, aga siin Põhja-Norras polnud ma k-vitamiini süstimisest või üldse selle vajalikusest beebile midagi kuulnud. Ei tea kas siia ei jagu seda kraami?
  Meile räägitakse, et rinnapiimas on kõik olemas, ainult d-vitamiini soovitatakse juurde anda. Rõõmustasime veel, et Norras ainult kannast verd võeti ja, et seegi vabatahtlik oli.
  Aga see difteeria, teetanuse, läkaköha jt viisikvaktsiin, mille beebi kolme kuuselt sai, peab ikka Eesti omadest erinema, sest mu pisike(siis 3-kuune ja pea 7kg kaaluv, aga mitte vastsündinud) oli väga läbi kuni lõpuks ööunne jäi ja ta oli tõesti nagu ära vahetatud, ta ei tundnud meid ära või oli ta nii valumaailmas, et ei tajunud muud. Palavik tõusis ka ja ei ole mul enne ega pärast nii kuuma (39+ C) beebit olnud!
  Tuhude vahel peedistamist ma ei kujuta üldse ette, eriti julm aeg ju survestamiseks. Vapper oled! Minul vist ämmaemandaga vedas, käis ja küsis ainult kas vajan midagi või teda.. kuni oli näha, et vajan:D

  Liked by 1 person

  1. Vot see on huvitav! Kusjuures tunnen üht, kes sünnitas Hønefossis. Ütles, et seal ka mingit k-vitamiini ei süstitud. Veider! Sama riik ikkagi ju.
   Mina olen seda usku, et rinnapiimas kõik vajalik olemas. Öeldigi teile kohe, et kannast verevõtmine vabatahtlik? 😮 ma arvasin, et kohustuslik. Vabatahlik oli meil see, et võime lubada selle verega mingeid uuringuid teha.
   Kas Su laps sündis enne 2017aastat? Sesr alates eelmisest aastast on see juba kuuikvaktsiin.
   Väga kahju lugeda, et selline reaktsioon. 😦 Õudne! Ben seda saanud pole.
   Mul ülejäänud ämmakad (nägin ju nii mõndagi vahetust), olid õnneks ka igati toredad 🙂

   Meeldib

   1. Süstitakse Norras igas haiglas K-vitamiini. Lihtsalt selleks ei küsita luba ning süst tehakse kahe tunni jooksul peale sündi- see käib kiirelt ning enamasti vanem ei paneks seda tähelegi. K-vitamiini süsti mitte soovimisest peab ämmaemandat enne teavitama, aga veelkord- ei ole olemas mitte ühtegi põhjust, miks seda oma lapsele mitte teha lasta. (Nii nagu me kasutame autos lapsel sobivat turvavarustust jne jne jne- midagi ei pruugi juhtuda, aga see võib päästa lapse elu… )

    Meeldib

 3. Sama riik jah ja palju oleks nagu sama, näiteks 10 aastat tagasi Kesk-Norras Trondheimi lähedal sündinud beebi pilte vaadates avastasin, et piltidel on beebi samasuguse tekikoti all nagu minu eelmise aasta beebi. Mõned asjad ei ole vist muutunud või äkki saadetakse vana kraam siia põhja, kui lõuna poole uus tuleb:D
  Meile anti jah näppu paber, et kui me mingil põhjusel nõus ei ole, siis omal vastutusel, sest hiljem avastades võib mõni haigus juba krooniline olla. Nii serveerides muidugi ei olnud midagi mõelda ja see üldse parem variant, et verd võetakse, kui et süstitaks midagi, mille puhul ei tea kuidas mõjub.
  Vaktsiin jah, mulle räägiti viisikvaktsiin+ mingist lisast, aga vaatasin just, et Eestis on see ka nüüd uuest aastast «võetakse kasutusele uus vaktsiinikombinatsioon, mis võimaldab samaaegselt vaktsineerida kuue erineva haiguse vastu, sh B-viirushepatiidi», ju ta see sama on. Pole vist veel kuusikvaktsiin sõnana kasutusel, kõik harjuvad alles viisikvaktsiiniga. Mina ütlesin mehele, et võib ise minna beebiga järgmine kord, kui tema leiab, et vaja on ja filmisin ka talle milline meie muidu rõõmus beebi oli pärast vaktsiini, et ta ei arvaks, et ma järsku vaktsiinivastaseks emmeks olen hakanud lihtsalt selle tõttu, et ajaga pole nüüd midagi muud teha, kuna olen kodus lapsega palju.

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s